FMS
Screening

FMS (Functional Movement Screen) je testovací a hodnotiaci nástroj, pomocou ktorého dokážeme identifikovať asymetrie a pohybové limitácie. Využívame k tomu testy siedmych základných pohybových vzorcov, pri ktorých je testovaná osoba v pozíciach, kedy sa prejavia slabiny a nestabilita, ak osoba nemá dostatočnú mobilitu a motorickú kontrolu.

Toto je veľmi dôležité z hľadiska znižovania rizika zranení, ktoré často vznikajú práve v dôsledku nedostatočnej mobility a asymetrií.

Naše telo dokáže veľa vecí vykompenzovať a týmto spôsobom „obísť“ limitáciu. V konečnom dôsledku to však prináša vytváranie chybných pohybových vzorcov a zvyšuje riziko zranenia.
FMS generuje skóre, ktoré nám prehľadne zdokumentuje, kde sa prípadne nachádzajú najväčšie slabiny. Pohybový špecialista potom navrhne postupy a cvičenia, ktoré pomôžu tieto problémy skorigovať a umožnia tak návrat k správnemu pohybovému vzorcu. Pomocou opätovného testovania dokážeme prehľadne zmapovať dosiahnutý pokrok a určiť tak najefektívnejšie postupy na odstránenie asymetrií, dysfunkcií, či pohybových obmedzení.

Trochu viac by nám to mohli priblížiť aj dva citáty od jedného z tvorcov FMS.
Ich autorom je Grey Cook.
„Najprv sa hýbte dobre a až potom často“.
Toto by snáď malo byť samozrejmé.
Najprv odbrzdíme „ručnú brzdu“ a až potom môžeme pridávať plyn.
Vytvoríme si širokú základňu funkčného pohybu a potom na ňu môžeme pridávať silu a špeciálne schopnosti.

„Neprídávajte silu na dysfunkciu“.
Jednoduchá myšlienka, napriek tomu má veľa ľudí problém sa ňou riadiť. Ak máte nesprávny pohybový vzorec, pridaním váhy sa môže len zhoršiť.
Ak vám napríklad pri drepoch „padajú“ kolená dnu v dôsledku toho, že váš zadok je slabý a vnútorné stehná skrátene, najrozumnejšie by asi bolo zapracovať na flexibilite a stabilite, opraviť pohybový vzorec a až potom pridávať váhu.

Ak by ste mali záujem nechať sa otestovať, môžete sa na screening objednať prostredníctvom e-mailu gym@fitandstrong.sk