Tradičné "old school" posilňovacie náradie pôvodom z cárskeho Ruska.
Prvé zmienky o cvičení s girjou môžeme objaviť v ruských slovníkoch z počiatku 18. storočia (1704). Podobné náradie sa však napríklad v Číne či Japonsku používalo už o niekoľko storočí skôr (kamenné zámky). Nejedná sa teda o žiaden módny výstrelok.
Pre začiatok nám úplne vystačí minimum cvikov. Základom je Swing (švih) a Turkish Get Up (turecký vztyk).
Jednou z pomôcok, ktoré využívame na našich tréningoch je penový valec (foam roller).
O čo konkrétne sa jedná?
Jednou vetou - Myofasciálna automasáž pomocou penového valca.
Vytváranie tlaku na stuhnuté miesta a spúšťacie body (trigger points) napomáha regenerácii svalov a urýchľuje tak ich návrat do pôvodného (prirodzene zdravého) stavu.
Svaly budú elastickejšie, zdravšie, zbavené bolesti a celkovo rýchlejšie pripravené na ďalší výkon.
Veríme, že naše telo môže byť „zresetované“.
Pomocou vykonávania jednoduchých pohybov (resetov) môžeme obnoviť základné pohybové vzorce a funkcie. Tieto resety môžu taktiež zlepšiť komunikáciu celého nervového systému.
Jedná sa o akýsi návrat k tomu, ako sme sa hýbali ako deti, kedy sme začínali od tých najjednoduchších pohybov, až k tým najzložitejším.
V našich tréningoch pravidelne využívame cvičenie s vlastnou váhou. Ako to prebieha?
Najskôr sa spoločne naučíme techniku konkrétnych cvikov, jednotlivé prípravné drily, regresie a postupne aj progresie daných cvikov, čiže si povieme a ukážeme ako si tieto cviky úmyselne sťažiť, aby sme sa pri nich vedeli zamerať na budovanie sily a nie svalovej vytrvalosti.
FMS (Functional Movement Screen) je testovací a hodnotiaci nástroj, pomocou ktorého dokážeme identifikovať asymetrie a pohybové limitácie. Využívame k tomu testy siedmych základných pohybových vzorcov, pri ktorých je testovaná osoba v pozíciach, kedy sa prejavia slabiny a nestabilita, ak osoba nemá dostatočnú mobilitu a motorickú kontrolu.
Toto je veľmi dôležité z hľadiska znižovania rizika zranení, ktoré často vznikajú práve v dôsledku nedostatočnej mobility a asymetrií.
Viac o cvičeníTradičné náradie „činkární“.
Obrovskou výhodou veľkej činky je, že nám jednoducho umožňuje upravovať záťaž a dovoľuje nám bezpečne pracovať s nízkymi ale aj maximálnymi váhami.
Jedná sa o "klasiku" pri budovaní sily ale aj svalovej hypertrofie a výbušnosti. U nás sa naučíte správnu techniku cvikov ako mŕtvy ťah (sumo, konvenčný), drep (zadný, čelný, zercher), tlak na lavičke (bench press), tlak v stoji, príťah v predklone.